Stupos iniciacija 2022

Lietuvoje pastatyta pirma budistinė Stupa
Stupa – Budos nušvitimo simbolis – pastatyta Stupkalnio Deimantinio kelio budizmo centre, Kelmės rajone, netoli Kražių. 2022 m. rugsėjo 24 d. ji inauguruota iškilmingos ceremonijos metu, kuriai vadovavo Karma Kagju tradicijos Lama Nedo Rinpočė. Į inauguraciją susirinko 1500 žmonių iš Lietuvos ir kitų šalių.
Stupa (tib. čiorten) pastatyta minint Lamos Olės Nydahlo įkurtos Deimantinio kelio mokyklos veiklos Vakaruose 50-metį ir jos veiklos Lietuvoje 25-metį. Olė ir Hana Nydahlai buvo pirmieji Karma Kagju tradicijos vadovo XVI Gjalva Karmapos mokiniai vakariečiai, paprašyti mokyti budizmo Vakaruose. Per visą jų darbo Vakaruose laikotarpį, skirtingose šalyse pastatyta per 20 budistinių Stupų.
Stupos yra tikrosios proto prigimties simboliai. Jos nurodo viršlaikes nušvitimo savybes: bebaimiškumą, džiaugsmą ir atjautą. Per daugiau kaip 2500 metų trunkančią budizmo tradicijos istoriją, Stupos yra priminimas, kad nušvitimą gali pasiekti visi.
Kiekvienas Stupos lygmuo, nuo apačios iki viršaus, reiškia vystymosi pakopas siekiant nušvitimo. Stupos konstrukcijos pagrindas nurodo penkis elementus: žemę, vandenį, ugnį, orą ir erdvę, kurie atitinka kvadratinį pagrindą, apvalią vidurinę dalį, trikampę viršūnę, pusmėnulį ir saulę bei erdvės ir sąmoningumo lašus. Stupa taip pat simbolizuoja Budą, Dharmą (mokymus) ir Sanghą (praktikuojančiųjų bendruomenę) – svarbiausius dalykus kiekvieno budisto gyvenime.
Stupos yra užpildomos brangiais dalykais – mantromis, relikvijomis, gydančiomis medžiagomis bei Budos kūno, kalbos ir proto simboliais. Pastatytomis Stupomis galima gėrėtis, medituoti šalia jų arba apeiti jas ratu, pagal tradiciją, laikrodžio rodyklės kryptimi, linkint visokeriopo gėrio ir taikos visoms gyvoms būtybėms.
„Stupa yra nesuskaičiuojamų gerų palinkėjimų išraiška. Tegul dėl jų pasaulyje įsitvirtins nepraeinanti laimė“, – sakė Nedo Rinpočė, Stupkalnio Stupos inauguracijos ceremonijoje.
Stupos primena apie kiekvieno žmogaus tobulėjimo galimybę, nesvarbu, kuriai religinei tradicijai priklausome.

Norėdami gauti šviežiausias naujienas, sekite mus FB paskyroje Facebook Stupkalnis stupa ar užsisakykite naujienlaiškį mūsų interneto svetainėje.

Stupa

Lama Olė Nydahlas lankėsi Stupkalnyje daugybę kartų ir kiekvienąsyk laimindavo būtent jau esamą vietą stupai. 17-asis Karmapa Trinley Tajė Dordžė, lankydamasis Stupkalnyje 2012 metais, pasiūlė paklausti Šerabo Gjalceno Rinpočės apie galimą stupos vietą ir tipą. Šerabas Gjalcenas Rinpočė, Stupkalnyje jau buvęs anksčiau ir atvykęs antrą kartą 2013 metais, išrinko vietą stupai bei nurodė kokia tai turėtų būti stupa – būtent Budos nusileidimo iš dievų pasaulio (angl. Buddha‘s descent from gods‘ realm). 2017-ųjų vasarą, Lama Olė Nydahlas stupai statyti ir inauguruoti Stupkalnyje pakvietė Nedo Kučiung Rinpočę.

Stupos yra taikos pasaulyje simboliai. Tai yra tam tikros konstrukcijos statiniai, savo tobula forma išreiškiantys tyrą proto prigimtį.

Azijoje stupos statomos jau daugybę šimtmečių, tuo tarpu Europoje pradėtos statyti tik nuo 1982-ųjų. Stupų statymas Europoje sutvirtina ryšius su budizmu Azijoje bei sukuria pamatus Dharmai plėstis. Stupos simbolika yra daugiaprasmė, pavyzdžiui – stupa išreiškia skirtingas Budos išmintis, bet taip pat ji jungia ir praktikuojančiųjų bendruomenę – Sanghą. Sakoma, jog stupos kuriama dvasinė įtaka tokia galinga, jog tie, kurie atvyksta jos pamatyti, prisideda prie jos statymo ar gyvena kaimynystėje, patiria jos teigiamą įtaką, vidinę santarvę, laimę ir gausą.

Eidami aplink stupą ratu pagal laikrodžio rodyklę bei kurdami linkėjimus visų būtybių labui, patiriame palaiminimą, kuris įgalina gyventi ilgą, prasmingą bei sektiną gyvenimą. Išgrynindama aplinką stupa taip pat sukuria sąlygas realizaciją pasiekusiems mokytojams atgimti bei Dharmai (tib. Budos mokymams) plėstis. Šalyje, kurioje pastatyta stupa, sutvirtinama taikos ir klestėjimo tendencija. Ji taip pat saugo vietovę, kurioje yra pastatyta, bei budizmo centrus.

Daugiau informacijos apie stupas rasite čia (anglų k.):

http://buddhism-today.org/buddhist-stupas-history-purpose/

Stupkalnis

Stupkalnio budizmo centras – pagrindinis Deimantinio Kelio Karma Kagju tradicijos centras Lietuvoje ir didžiausias atsiskyrimų centras Baltijos šalyse. Tai taprtautinis atsiskyrimų centras, apjungiantis Deimantinio Kelio budizmą Baltijos regione: Estiją, Latviją, Lietuvą, Baltarusiją, Karaliaučiaus sritį bei kitas kaimynines šalis.

Stupkalnis yra vienas iš 650 Deimantinio Kelio centrų, kuriuos, 16-ojo Karmapos Rangdžungo Rigpė Dordžė prašymu, įkūrė Lama Olė ir Hannah Nydahlai. Šiuo metu Karma Kagju linijos vadovas yra 17-asis Karmapa Trinley Tajė Dordžė.

Deimantinio Kelio budizmo bendruomenė pirmąją dalį Stupkalnio žemės įsigijo 1997 metais ir jame jau nuo pat 1998-ųjų kasmet organizuoja tiek tarptautinius, tiek vietinius budizmo kursus. Kiekvieną vasarą Stupkalnyje vyksta didesnis kursas, dažniausiai pagrindiniame name, kuris gali talpinti apie 200 žmonių. Taip pat, Deimantinio Kelio budizmo centrų nariams Stupkalnyje yra sudarytos sąlygos rengti asmeninius atsiskyrimus.

Stupkalnyje paskaitas skaitė ir mokymus suteikė Lama Olė Nydahlas, 17-asis Karmapa Trinley Tajė Dordžė ir Šerabas Gjalcenas Rinpočė.

Prenumeruokite naujienas

Ir gaukite naujausią informaciją apie Stupos projekto veiklas

Mokytojai

lama_ole

LAMA OLė NYDAHLas

Lama Olė Nydahlas ir jo žmona Hannah tapo pirmaisiais XVI Karmapos Rangdžungo Rigpė Dordžės mokiniais. Lama Olė Nydahlas Deimantinio Kelio budizmo moko jau daugiau kaip 40 metų, per tą laiką jis įkūrė daugiau kaip 650 budizmo centrų visame pasaulyje, o jo paskaitų klausosi dešimtys tūkstančių mokinių. Lamos Olės Nydahlo specializacija – Mahamudros mokymai, „Didysis Antspaudas“, kuriais realizaciją pasiekęs mokytojas gali suteikti mokiniui beribės proto prigimties patyrimą, taip pat Phovos – „Sąmoningos mirties“ – retos, šimtmečius žinomos meditacijos praktikos perdavimas. Mokydamas Lama Olė Nydahlas pabrėžia, kad pasaulietinę budizmo praktiką svarbu derinti su nepriklausomu mąstymu ir branda, atsirandančia dėl gyvenimo patirties, taip pat iškelia rūpinimosi visuomene – ypač žodžio laisve ir moterų teisėmis – svarbą. 2015 m. birželio 13 d. Lama Olė Nydahlas gavo UNESCO tarpkultūrinio ir tarpreliginio dialogo asociacijos Ispanijoje apdovanojimą už dialogą, sambūvį ir taiką.

cutmypic

17-asis Gjalva KARMAPA Trinley tajė Dordžė

Tajė Dordžė, Jo Šventenybė XVII Gjalva Karmapa yra Tibeto budizmo Karma Kagju linijos vadovas. Jis – beveik 900 vienuolynų, institucijų ir centrų dvasinis lyderis 68 pasaulio šalyse.

Karmapa reguliariai lanko Deimantinio kelio budizmo centrus visame pasaulyje. Jis dažnai moko ir teikia įgalinimus Vokietijoje esančiame Europos centre, pagrindinėje tarptautinių Deimantinio kelio budistų susitikimų vietoje. Lama Olė Nydahlas Karmapą vadina Karma Kagju linijos autentiškumo garantu.

nedo_rimpoche

NEDO KUčiUNG RINPOčė

Rinpočė maloniai priėmė Lamos Olės Nydahlo kvietimą statyti ir inauguruoti Stupą Stupkalnyje 2022 metais.

Nedo Kučiung Rinpočė, gimęs 1962 metais Indijoje, 16-ojo Gjalva Karmapos atpažintas kaip šeštoji reinkarnacija Nedo Kulha tradicijoje. 16-asis Gjalva Karmapa Nedo Rinpočę Rumteke mokė iki pat 18-os metų. Vėliau, po tris metus trukusių studijų Ladake, jis grįžo į Rumteką atlikti trijų metų atsiskyrimo, kurio metu praktikavo Marpos tantrinius mokymus, šešias Naropos jogas, bei įvairius Didžiojo Antspaudo mokymus. Būdamas 25-erių, Rinpočė tapo pagrindiniu Rumteko vienuolyno Vadžra meistru ir šiandien jis yra pagrindinis 17-ojo Karmapos Trinley Tajė Dordžės Vadžra mokytojas. Šiuo metu Nedo Rinpočė taip pat yra atsakingas už Šamaro Rinpočės mokinius bei visas Karma Kagju Tradicijos veiklas Sikime (Indija).

Paremti stupos puoselėjimą

info-icon

Kviečiame prisidėti prie Stupos puoselėjimo Stupkalnio atsiskyrimų centre. Galite prisidėti tiek vienkartine įmoka, tiek reguliariais pavedimais.

bank-icon

Banko sąskaita:

Budistų bendruomenė „Deimantinio Kelio budizmo Karma Kagju tradicija“
BANK: AB SEB bankas
SWIFT: CBVILT2X
LT06 7044 0600 0814 4207

credit-card-icon

Greitam pervedimui atlikti, naudokitės PayPal paslauga apačioje